משפחה עוברת דירה

מעבר דירה הוא תהליך מורכב, הן מבחינה לוגיסטית והן מבחינה רגשית. בחירת חברה לביצוע הובלות, עדכון כתובות ואריזת הדירה הם רק חלק מהמטלות שניצבות בפנינו. במדריך שלפניכם נסביר איך עוברים דירה, נסקור טיפים, רעיונות וכלים שיעזרו לכם לעבור דירה בהצלחה.

על פי מחקרים שפורסמו לאחרונה, עולה שישראלים מעל גיל 25, עברו דירה בממוצע לפחות פעם אחת בחייהם. על פי הערכות, כיום תדירות המעברים בין דירות הולכת ועולה בהתמדה. ניתן להשליך זאת על מחירי הדיור המאמירים וכפועל יוצא על ענף השכירויות הרותח. כך או כך, אנו כאן כדי להסביר איך לעבור דירה בדרך הנכונה והיעילה.

תהליך מעבר דירה – לא מה שחשבתם

תהליך המעבר יכול להישמע פשוט למי שלא חווה אותו, אך בעלי הניסיון בוודאי יעידו על הקושי – הפיזי והנפשי. על האתגרים הנפשיים שעומדים בפני כל מי שעובר דירה, עוד נרחיב בהמשך. מה שמפתיע (אותי באופן אישי) הוא מחקר שהתפרסם במגזין express.co.uk היוקרתי, שבו מתואר המעבר כאחד התהליכים המלחיצים שעימם מתמודדים.

איך לעבור דירה מהבחינה הרגשית

מדוע מתעוררים חששות כל כך כבדים, במעבר דיירה? חרדות נובעות בדרך כלל מהלא ידוע. ככל שנקטין את אי הוודאות ונציף אותה, כך נוכל להפחית את החשש. ריכזנו בעבורכם מספר טיפים פשוטים שיכולים להוריד את מפלס הלחץ והחרדה במעבר באופן משמעותי.

היערכות מוקדמת ומאורגנת – מעבר דירה הוא תהליך ידוע מראש ואין סיבה לדחות את ההתארגנות לשלבים מאוחרים. התחילו בהתארגנות כבר כחודש לפני המעבר. אתרו חברת הובלות מומלצת ורכזו מספרי טלפון חשובים ורשימת משימות שעליכם לבצע ושעליהן נרחיב בהמשך.

מומלץ מאוד לקרוא את המדריך למעבר דירה שכולל את כל המשימות שצריך לבצע לפי לוחות זמנים.

רשימת החפצים בכל ארגז – אחד המכשולים שעומדים בפני כל מי שעובר דירה הוא חוסר התמצאות במרחב. סימון הארגזים ותכולתם, לא רק שיעזור לארגן את סביבת המחיה, הוא גם תעשה לכם סדר בסביבה לא וודאית.

שכירת שירותים משלימים – לא טובים באריזה של חפצים או בגדים, אין לכם זמן לחפש קרטונים, צריכים לאחסן חלק מתכולת הדירה לפרק זמן כלשהו? לכל המשימות הללו ולעוד הרבה אחרות, יש פתרונות נוחים למדי ובמחירים סבירים ביותר. לדוגמה, תוכלו לשכור חברה לאריזת דירה, כך שאריזת הדירה תיעשה בזמן קצר על ידי אורזים מקצועיים. אם שכרתם חברת אריזה, תוכלו אף לזכות בשירות של סידור הבית החדש. למי שאין זמן לחפש ארגזים וקרטונים, אנו ממליצים לרכוש ציוד אריזה למעבר דירה במגוון החנויות שהוקמו לצורך זה (ההמלצה שלנו היא על ״בסטבוקס״. במחיר סביר, תוכלו לקבל קרטונים וכל ציוד הכרחי למעבר – ישירות לביתכם, עם שליח.

סדר פעולות – בשלב התכנון עליכם להגדיר את המשימות ולקבוע סדר עדיפות כך שבתקופת המעבר, הכל יעשה על “טייס אוטומטי” . נקיטת פעולה שכזו, תפחית באופן ניכר את התהיות בדבר מה צריך לעשות ומתי. לעתים קרובות, חשיבה על המשימה יכולה להיות מעייפת יותר מהמשימה עצמה.

הצפת רגשות – עזיבת מקום מגורים מלווה ברגשות מעורבים. עליכם לזכור שזוהי הרגשה טבעית. אם אתם רוצים להתנחם, כדאי לזכור שכמעט בכל המקרים כשהמעבר מסתיים, המועקה והחששות מתחלפים באופטימיות. בינתיים, מומלץ לשתף את הקרובים בתחושותיכם. כשיש ילדים בתמונה, מומלץ לשוחח ולהכין אותם למעבר תוך יצירת סביבה פתוחה שתעודד אותם לחלוק אתכם את רגשותיהם.

שמירה על שגרה – זה נכון שבדירה שמיועדת להובלה קשה לשמור על חיי שגרה. יחד עם זאת עליכם לעשות ככל שניתן על מנת לשמר את השגרה. ארוחות טובות ושינה מספקת יכולים לעזור לכם במידה רבה. אם יש לכם ילדים, בלו אתם וצרו סביבה בטוחה ונעימה. יציאה לסרט עם כל המשפחה, יכולה לאחד ולחזק את כולכם שהרי בזמן שכולם מאוחדים, הרבה יותר קל להתגבר על מכשולים – בעיקר אצל ילדים.

טיפ נוסף למעבר דירה עם ילדים הוא לערב אותם בתהליך ולתת להם משימות פשוטות לביצוע. התעסוקה מעלימה מחשבות לא נעימות והופכת את כל האתגל לחוויה חיובית שיכולה להיזכר כמקרה חיובי ומאחד.

בסופו של יום, עליכם לוותר לעצמכם ולזכור שחששות ורגשות מעורבים הם רגשות טבעיים שמלמדים אתכם שאתם אנושיים. רק זכרו שזה יעבור אפילו מהר יותר ממה שאתם חושבים.

איך עוברים דירה? עם חברת הובלות מומלצת

ענף ההובלות הוא עולם ומלואו ולרוב זהו עולם שלא מוכר לכם. כסף רב שמתגלגל בענף מדי שנה חסמי כניסה אפסיים והיעדר פיקוח, מושך לענף ההובלות חברות וטיפוסים שלא מומלץ לעבוד אתם בלשון המעטה. בטלפון כולם ישמעו נחמדים (או שלא – גם בזה נתקלתי) אך ביום ההובלה, בדיוק בזמן בו אתם במצב הפגיע ביותר, יש מי שינצל את החולשה על מנת להעלות את המחיר או שפשוט לא יבצעו את ההובלה באופן מקצועי ובטוח.

יחד עם זאת לצד החברות הללו, קיימות חברות הובלה איכותיות ומקצועיות. עליכם לדעת פשוט כיצד לבחור את הנכונה. להלן מספר כללים מנחים שיעזרו לכם להבחין בין חברת הובלות מקצועיות לכאלה שאתם לא רוצים לשכור.

חפשו מובילים בשלב מוקדם

מובילים

מומלץ להזמין חברת הובלה כחודש בממוצע לפני המעבר.הסיבה לכך היא שככל שתתקרבו למועד המעבר, הסיכוי לאתר חברת הובלות מקצועית ואמינה שתהיה פנויה בתאריך המבוקש הולך ויורד. בנוסף, מחיר ההובלה עשוי לעלות בהתאם. כלל זה נכון שבעתיים בתקופת הקיץ. בתקופה זו הביקוש לשירותי הובלות עולה לפי 4 ויותר. הזמנת חברת הובלה בשלב מוקדם ימנע לחץ ויגדיל את הסיכוי שהיום והשעה שנוחים לכם יהיו משוריינים מראש.

תנו עדיפות לחברת הובלות באזור מגוריכם

אולי זה נשמע מובן מאליו, אך לא כולם טורחים לבדוק את אזור השירות של חברת ההובלות. דבר זה יכול לעלות בכסף מיותר מאחר ואם החברה ממוקמת באזור מגוריכם, ההובלה תהיה זולה יותר לביצוע מפני שהוצאות הדלק והנסיעה שלה יפחתו.

המלצות מחברים וקרובים

התחילו לשאול חברים ובני משפחה בדבר ניסיון אישי שהיה להם עם חברת הובלות. אפשרות נוספת היא לקרוא ביקורות על חברות הובלה שונות. רק לאחר שהכנתם רשימה של שלוש חברות הובלות לפחות, התחילו לקבל הצעות מחיר. לחלופין, תוכלו להיעזר בממשק האתר על מנת לקבל עד חמש הצעות מחיר בקליק אחד, להשוות את המובילים ולבחור בהצעה המשתלמת ביותר, תוך חיסכון של עשרות אחוזים במחיר ההובלה.


משווים מחירים וחוסכים בהובלה!

השוו מחירי הובלה בחינם ובלי סיכון וחסכו עד 40% במחיר


פגישה עם המובילים להצעת מחיר

בחירת חברת הובלות הוא תהליך קריטי להצלחת המעבר ובחירה נכונה יכולה להיות ההבדל בין יום מעבר נינוח לבין סיוט שמתחיל באיחור, ממשיך בצוות מובילים מצומצם ולא מקצועי, נזקים לתכולת הבית וסיום בשעה מאוחרת ומחיר מופקע ורחוק ממה שסוכם. פגישה בביתכם להצעת מחיר לא מחייבת היא אחד הצעדים המשמעותיים בסינון מובילים. כמו כן, היא הבסיס למניעת ויכוחים עתידיים בדבר כמות הריהוט והתכולה שיש להוביל.

קונפליקטים רבים נגרמים כתוצאה מרמאות אבל גם כתוצאה מתקשורת לקויה ואי הבנות. פגישה בה נציג חברת ההובלות רואה במו עיניו את כמות הציוד שמיועד להובלה, תמנע את הוויכוחים מהסוג השני שהוזכרו. בנוסף, ביקור של נציג החברה, עשוי לגלות את הצורך באמצעי עזר כגון מנוף או בעיות אחרות כגון חניה רחוקה או קטנה עבור המשאית וכיוצא בזה.

חברת הובלה עם ביטוח

שמעתם פעם על ביטוח הובלות? אם לא שמעתם, כדאי שתכירו. מדובר במסמך ביטוחי שמבטיח לכם פיצוי במידה שייגרם נזק בזמן ההובלה. עלינו לזכור בנקודה זו שלא חשוב כמה מקצועית תהיה חברת ההובלות, תאונות ונזקים עשויים להתרחש ובדיוק בשביל זה המציאו את ביטוח ההובלות. בנוסף ליתרון שבא לידי ביטוי ביכולתכם לתבוע גוף מסודר במידה שישנם נזקים, הימצאותו של ביטוח הובלות יכול ללמד אתכם רבות על מקצועיות החברה מפני שאם היא משקיעה סכומי כסף בביטוח הולם, היא ככל הנראה לוקחת את מקצוע ההובלה ברצינות המתבקשת ולכן קיים סיכוי גבוה שלפניכם חברת הובלה מקצועית.

אל תתביישו לבקש ולראות את הביטוח ולבדוק את תוקפו. זהו צעד מתבקש מאחר וכבר היו מקרים בעבר שחברות הובלה הצהירו על הימצאות ביטוח הובלה אך בפועל לא היה אחד ברשותן.

חוזה הובלה

חתימה על חוזה הובלה

חוזה עבודה מסודר הוא השלב האחרון בהבטחת שירות הובלה מקצועי. גם אם בפגישה קבלתם רושם חיובי והחיבור היה ממש חברי ולבבי – התעקשו על חוזה הובלה מסודר ומפורט.

כמו בתחומים רבים אחרים, העלאה של הסיכומים על הכתב וחתימה הדדית על המסמך, ימנעו קונפליקטים שעשויים לצוץ בהמשך. חוזה הובלה צריך לכלול כל פרט שנראה לכם רלוונטי ובפרט את כמות הציוד שיש להוביל – תיאור של הרהיטים ומספר משוער של קרטונים, ארגזים ושקיות, תאריך ושעת ההובלה, כתובות של מקומות המגורים – זו שעוזבים ואל זו שמובילים את תכולת הדירה, קומות, מעליות, מספר אנשי צוות שיגיעו, התחייבות שאת העבודה תבצע החברה שאתה סיכמתם את הפרטים ושהעבודה לא תועבר לחברה אחרת וכמובן את המחיר הסופי כולל מע”מ.

שימרו על העתק של החוזה בתקווה שלא נזדקק לו יותר. ניתן להוריד חוזה הובלה באתר.

העריכו האם אתם יודעים כיצד לפרק את הריהוט ולהרכיב אותו – אם אינכם מיומנים בפירוק והרכבה של רהיטים, מנורות וכיוצא בזה, תצטרכו להודיע על כך לחברת ההובלות מבעוד מועד ובתוספת תשלום יהיה מי שיעשה זאת בעבורכם.

ממשיכים לארוז את הבית

תהליך אריזת הדירה למעבר ובעיקר התכנון צריכים להחל באותו מועד שבו אתם מתחילים באיתור חברת הובלות. בהתחלת תהליך האריזה איני מתכוון שאתם צריכים לחיות בדירה עמוסת קרטונים. המטרה היא להתחיל ולתכנן בדיוק מה הולך אתכם ומה הולך למקומות אחרים שהרי לכולנו יש בבית חפצים וציוד שאיננו זקוקים לו. לא חבל לבזבז כסף בהובלתם או לחיות בסביבת מגורים שאינה מסודרת?

איך מתארגנים לאריזת הדירה?

סרקו את ביתכם ואת המחסן אם קיים, וחפשו אחר ציוד שאין בו צורך. לדוגמה – צעצועים או בגדים ישנים. אם אתם מתכוונים לרכוש ריהוט לביתכם החדש, תוכלו להכניס לרשימה גם את הריהוט הישן. את כל החפצים והביגוד שאין לכם צורך בהם תוכלו לתרום או למכור.

התחלה בשלב מוקדם, תבטיח את הזמן הדרוש למכור באתרים השונים כדוגמת יד 2. כך תוכלו להיפטר מציוד חסר ערך עבורכם, לסדר את סביבת המגורים, לחסוך בהוצאות ההובלה ואפילו להרוויח כמה שקלים ממכירת ציוד וריהוט.

קרטונים לאריזה

חושבים לחפש קרטונים בסופר הקרוב? גם זו אפשרות אם כי לא ממש נוחה ויעילה. כיום, חברות הובלה רבות יספקו לכם קרטונים בחינם או בתשלום סמלי מאוד. דרך נוספת להשגת חומרי אריזה וקרטונים מסוגים שונים היא באמצעות חנויות אינטרנטיות לממכר חומרי אריזה למעבר דירה. בחנויות אלה, תוכלו לבחור מגוון של פתרונות חכמים לאחסון פריטים שונים.

התחלת האריזה

אם הובלה מתבצעת בקיץ, בגדים חורפיים או שמיכות חורפיות יכולים להיות ארוזים כבר בשלב מוקדם וההיפך. ניתן למצוא שלל דוגמאות כאשר העיקרון המנחה צריך להיות – מה צריך בתקופה הקרובה ומה לא.

איך לארוז את הבית למעבר

לפני שאתם מתחילים לארוז את הבית למעבר, אנו ממליצים לכם לקרוא את המדריך שמסביר איך לארוז אריזת בית למעבר.

ככלל, אנו  ממליצים לנקוט בצעדים הבאים:

אל תערבבו בין תכולות החדרים השונים

נכון שהרבה יותר קל יהיה לארוז מכל הבא ליד וכך למלא את הארגזים במהירות. הבעיה בשיטה זו נעוצה בפריקת תוכן הארגזים בהגיעכם לביתכם החדש. אם תנקטו בשיטה שהוזכרה (אריזה מכל הבא ליד) תגלו שהפריקה הופכת מתהליך פשוט לסיוט מתמשך בו אתם לא יודעים היכן הידיים, הרגליים והגרביים. ארזו את הדירה בנחת והקצו לכך מספיק זמן על מנת שתהיו מאורגנים ככל שניתן.

סימון הארגזים

טושים לסימון ארגזים
טושים לסימון ארגזים

סיימתם למלא ארגז? רשמו על גבי הקרטון את תכולתו בכתב גדול וברור. ראשית, בהגיעכם לבית החדש תוכלו לבקש מהמובילים להניח כל ארגז בחדר המיועד. שנית, פריקת החפצים ומציאת פריט מסוים שאתם זקוקים לו תהיה הרבה יותר קלה.

התאמת הארגזים לפריטים

הכלל פשוט – קרטונים קטנים משמשים לאריזת פריטים כבדים וקרטונים גדולים לפריטים בעלי משקל קל. כך לדוגמא, ספרים יארזו בקרטונים קטנים וחזקים ואילו שמיכות ובגדים בקרטונים גדולים.

הובלה עצמית

גם אם שכרתם חברת הובלות מקצועית להפליא, עדיין ישנם פריטים שאתם צריכים להוביל בעצמכם. לדוגמה, ציוד יקר ערך כגון תכשיטים וציוד שביר, רגיש או אישי – כדוגמת לפטופים ומסמכים אישיים. ארגנו את כל הציוד יקר הערך או בעל אופי רגיש, ארזו אותו בנפרד והובילו אותו בעצמכם לביתכם החדש.

מזוודות עם ציוד ובגדים

הימים הראשונים בדירה החדשה מתאפיינים באי סדר. לכו תמצאו את החולצה שאתם רוצים ללבוש או את המטען לסלולר. לכן, מומלץ להכין תיק עם חפצים אישיים וביגוד שישמש כל אחד מבני המשפחה בימים הראשונים עד לפריקת הארגזים.

עוד טיפים מועילים

הטעינו את מכשירי הסלולר בלילה שלפני המעבר והכינו כסף מזומן. מעבר לטיפ שמקובל לתת למובילים, יתכן ויהיה לכם נוח יותר לקנות אוכל מוכן. מזומנים בכיס במצב של מעבר דירה יכולים להפוך את התהליך לנוח יותר.

אל תשאירו משימות לימים האחרונים שלפני המעבר. הדבר יכול להוביל ללחץ ולמועקה מיותרים. התקדמו בתהליך האריזה בשיקול דעת ובהדרגה תוך פיזור המשימה ביעילות עם פגיעה מינימלית בחיי השגרה של בני הבית.

הכנת הדירות – לעזיבה ולכניסה

חשוב לארגן את הבית שנכנסים אליו וגם את הבית שעוזבים. הדבר כולל תיקונים, ניקיון ולעתים גם צביעה. זכרו שעליכם לשריין זמן בהתאם למצב הדירות, על מנת לבצע את המטלות שעומדות בפניכם.

יש לאמוד את הנזקים אם ישנם וכמובן את מצב הניקיון – בעיקר בדירה החדשה. לעתים, יהיה נוח יותר להזמין צבעי לדירה שעוזבים ומצד שני לדאוג אל מול בעל הדירה אליה נכנסים, שהיא נמסרת במצב תקין. אם אתם נכנסים לדירה שזה עתה רכשתם, יהיה עליכם לדאוג לכל הדברים הללו. לכן, שריינו לעצמכם את הזמן הדרוש ואם ניתן לבצע את המשימות בשלבים ולאורך מספר ימים – מה טוב.

כאשר מדובר בדירות שכורות, אנו ממליצים לתעד את מצב הבתים – זה שעוזבים ואל זה שנכנסים. צלמו את הדירות כך שמצבן יראה בבירור. הדבר עשוי למנוע וויכוחים ואי הבנות לגבי מצבן של הדירות ויכול לחסוך לכם את ההתעסקות בתיקון נזקים שלא אתם אחראים להם. באותה הזדמנות, צלמו את שעוני המים, חשמל וגז. תמונות אלה יבטיחו לכם שתשלמו על מה שאתם צורכים.

העברת חשבונות ועדכון כתובות

עדכון כתובת מגורים

עדכון הכתובת החדשה הוא לא עניין מורכב ואם עושים אותו באופן מסודר ניתן לסיים את המשימה בתוך פרק זמן קצר.

הכינו רשימה של גופים שצריך לעדכן. הרשימה תשתנה בין משפחה למשפחה ותכלול את הבנקים, חברות האשראי, חברות ביטוח, מנויים לעיתון, למים מינרלים, מקום העבודה וכל גוף אחר שכתובתכם חיונית על מנת לספק את השירות או לתקשר עמכם.

לרשימה זו מתווספים גופים ממשלתיים כגון משרד הפנים, משרד הרישוי, עירייה וכדומה. השתמשו בשירותי דואר ישראל על מנת לנתב את כל דברי הדואר לכתובת מגוריכם החדשה. הדבר ניקרא שירות “עקוב אחריי” חיפוש קצר בגוגל, ילמד אתכם על התהליך.

אחסון תכולת דירה

כבר הבנו שמעבר דירה הוא עניין לוגיסטי שעשוי להיות מורכב. תשמחו בוודאי לשמוע שבעלויות סבירות, מוצעים לכם שלל פתרונות שעשויים לחסוך לכם זמן ובעיקר כאבי ראש.

שירותי אחסון תכולת דירה נועדו לספק פתרון לאחסון תכולת ביתכם או חלקה במקום בטוח ומוגן ולתקופות משתנות. הצורך בשכירת שירותי אחסון מתרחש בדרך כלל במצבים הבאים:

על מנת לבחור בצורה מושכלת בשירותי אחסון איכותיים, אנו ממליצים לקרוא את המדריך לאחסון תכולת דירה. בנוסף, אנו ממליצים לבדוק את המרכיבים הבאים בכל הצעת מחיר שתקבלו:

קרבתו של מקום האחסון לדירה – יתכן שתקבלו הצעת מחיר נמוכה אך הוצאות הדלק והזמן יהיו גבוהים עד כדי כך שההצעה לא תשתלם.

נגישות – בדקו מתי אתם יכולים להגיע את יחידת האחסון והאם השעות/ימים הללו נוחים לכם.

אבטחה – מרכזי האחסון מכילים את כל הפריטים שחשובים לכם. בדקו מהם אמצעי האבטחה שנהוגים במקום.

ביטוח – האם למקום האחסון יש ביטוח תקף? עליכם לבדוק את גובה הכיסוי הביטוחי. בדרך כלל הכיסוי מסתכם ב-10,000 ₪. האם סכום הפיצוי מספק אתכם? אם לא, תוכלו להרחיב ולשפר את הכיסוי הביטוחי.

מערכות לטיפול בשריפות – בכל יחידות האחסון צריכות להיות מותקנות מערכות לגילוי וטיפול בשריפות.

טיפול במזיקים – חברות האחסון צריכות לבצע טיפולים מונעים להדברת מזיקים. האם גם חברת האחסון שלכם עושה זאת?

טיפ נוסף – לא חשוב באיזו חברת אחסון מדובר, מומלץ לארוז ולניילן את הציוד האישי שלכם טרם אחסונו – אחת כמה וכמה שמדובר באחסון לטווח ארוך.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך